Teknoloji

 • Rekabet’ten e-ticaret sitelerine inceleme
  on Temmuz 16, 2020 at 11:46 am

  Rekabet Kurulu, elektronik pazaryeri platformları üzerinde inceleme başlattı. Kurul açıklamasında, e-pazaryerlerinin fiyatlama, platform hizmetleri ve tedarik davranışları yoluyla dışlayıcı ve/ya sömürücü uygulamalarda bulunabilecekleri gerekçesiyle 11.06.2020 tarih, 20-28/353-M sayılı kararı ile sektör incelemesi başlattığını duyurdu

 • 13 milyar euroluk karara iptal
  on Temmuz 16, 2020 at 11:46 am

  Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, dünyanın en değerli şirketlerinden merkezi ABD’de bulunan Apple’a İrlanda’daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük 13 milyar avronun üzerinde vergi borcu çıkaran AB Komisyonu kararını iptal etti.

 • Vodafone’dan şiddete karşı kampanya
  on Temmuz 16, 2020 at 11:25 am

  Vodafone, kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak için yeni bir iletişim kampanyası başlattı. “Şiddete karşı #BenVarım de, acılar maskelenmesin” mesajının verildiği kampanyada Vodafone, Türkiye Vodafone Vakfı’nın geliştirdiği “Kırmızı Işık” uygulamasıyla şiddetin karşısında, kadınların yanında durduğunu hatırlatıyor

 • Mavi tik yalan oldu!
  on Temmuz 16, 2020 at 10:41 am

  Twitter’ın iç sistemlerine erişimi olan çalışanlarını hedefleyen saldırı ile sosyal ağın 16 yıllık tarihinin en büyük güvenlik skandalına imza atıldı. Yaşanan olayla Twitter’ın onaylanmış (mavi tikli) ve de milyonlarca takipçisi olan ünlü isimlere ait hesaplarının bile güvenliğinin ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğu ortaya çıkınca, şirketin hisseleri de çakıldı. Yapılan ilk tespitlere göre saldırı sonrası iki saatlik zaman diliminde, en az 367 kişi saldırganlara 120 bin dolarlık para transferi gerçekleştirdi.

 • İşte Türkiye’nin örnek aldığı uygulamalar
  on Temmuz 16, 2020 at 7:11 am

  HAVELSAN Genel Müdürlüğü’nden çok kısa bir süre önce ayrılan, Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, sosyal medya düzenlemesinin gündemde olduğu bir dönemde, bu alana ilişkin çok çarpıcı bir rapor hazırladı. Raporda, Türkiye’nin bu düzenleme için örnek aldığı belirtilen iki ülke, Almanya ve Fransa’daki uygulamalara da işaret edildi. Raporda, Almanya’da 2017 yılında Federal Meclis Bundestag’ın bir yasayı kabul ettiği anımsatılarak, söz konusu yasanın sosyal medya platformuna sahip teknoloji şirketleriyle ilgili düzenlemeleri içerdiği belirtildi. Buna göre yasalara açıkça aykırılık taşıyan içerikler 24 saat içinde kaldırılıyor. Düzenlemelere uymayanlara ağır yaptırımlar uygulanıyor. Bireyler için 5 milyona euroya kadar, şirketler için de 50 milyon euro para cezası söz konusu. Fransa’da, 2020 yılında yapılan düzenleme uyarınca 24 saat içinde ırk, din, cinsel yönelim ve cinsiyet temelli nefret söyleminin yanı sıra cinsel taciz kapsamına giren içeriklerin kaldırılması isteniyor. Terör ve çocuk istismarı alanlarındaki içeriklerin kaldırılmasına yönelik öngörülen süre bir saat. Yasalara uymayan sosyal medya şirketlerine 1.25 milyon euro para cezası veriliyor.

 • Devler hacklendi
  on Temmuz 16, 2020 at 4:28 am

  Twitter’da deprem etkisi yaratacak bir hack olayı gerçekleşiyor. Aralarında Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates, Elon Musk, Michael Bloomberg ve Jeff Bezon gibi isimler ile Uber ve Apple gibi kurumsal hesapların da bulunduğu bir çok hesap hacklendi. Paylaşılan mesajlarda iki katını geri göndermek vaadiyle kullanıcıların verilen dijital adreslere Bitcoin göndermesi istendi. Twitter konu üzerinde çalışıldığı yönünde bir açıklama yaparken, olayı gerçekleştiren dolandırıcı veya dolandırıcıların TSİ 01.00 itibariyle elde ettikleri kazanç 100 bin doları aşmış durumda…

 • Fark yaratan teknokentlilere ödül
  on Temmuz 15, 2020 at 1:20 pm

  İTÜ ARI Teknokent tarafından beşinci kez düzenlenen BEETECH 2020 Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Yürüttükleri projeler, geliştirdikleri teknoloji ürünleri, yaptıkları ihracat ile öne çıkan İTÜ ARI Teknokent firmaları kendi kategorilerinde ödüllendirildi.

 • 20 dakikada tam şarj
  on Temmuz 15, 2020 at 10:04 am

  Hızlı şarj alanında 3 bine yakın global patent başvurusu bulunan Çinli akıllı telefon markası Oppo, 125W hızlı şarj, 65W AirVOOC kablosuz hızlı şarj ve 50W mini SuperVOOC şarj cihazlarını tanıttı. 20 dakikada tamamen şarj edebilen en hızlı doğrudan şarj teknolojisi,  kabloludan daha hızlı şarj edebilen kablosuz şarj teknolojisi, camdan üretilen kablosuz hızlı şarj cihazı ve kartvizit boyutunda olanı… İşte 5G ile birlikte daha da önem kazanması beklenen bu yeni hızlı ve kablosuz şarj teknolojilerinin özellikleri…

 • 16 milyar veri kaydı sızdırıldı!
  on Temmuz 15, 2020 at 9:12 am

  2020 yılının ilk 6 ayında 16 milyar kişisel veri kaydı, siber korsanlar tarafından sızdırıldı. Yılın ilk yarısında online randevu uygulamalarından konaklama ve sağlık sektörüne kadar birçok sektörde büyük veri ihlalleri yaşandı. Bu yıl, veri ihlalleri konusunda yeni bir rekor kırılacağını öngören siber güvenlik uzmanları, “Her zaman kişisel bilgilerinizin ele geçirilebileceğini göz önünde bulundurarak tüm çevrimiçi hesaplarınız için aynı şifreleri defalarca kullanmayın” uyarısını yaptı.

 • Mobilde rekorları altüst etti
  on Temmuz 15, 2020 at 8:42 am

  Call of Duty: Mobile son dönemin en ses getiren ve popüler oyunlarının başında geliyor. Bu mobil oyunun her yeni sezonu oyunseverler ve Call of Duty tutkunları arasında büyük heyecan yaratıyor. En son duyurulan 8. sezonu ile de dikkatleri üzerine toplayan oyun, indirme sayılarında da PUBG Mobile ile Fortnite Mobile gibi rakiplerini geride bırakmış durumda. İşte Call of Duty: Mobile oyunu hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler…

 • Huawei’ye 5G vetosu!
  on Temmuz 14, 2020 at 12:33 pm

  ABD bastırdı, İngiltere kararını değiştirdi, Çinli Huawei 5G şebekesinden çıkarıldı. Bugün İngiltere Başbakanı Boris Jonhson, 2027 yılına kadar Huawei’nin ekipmanlarının 5G şebekesinden tamamiyle çıkarılması gerektiğine karar verdi.

 • Esnafa 3 ay ücretsiz internet verecek
  on Temmuz 14, 2020 at 11:42 am

  Normalleşme süresi kapsamında iş yerlerine yönelik olarak Turkcell, esnaf için destek paketi oluşturdu. Bu kapsamda restoran, kafe, kuaför ve taksi durağı gibi küçük işletmelere ilk üç aylık sabit interneti Turkcell tarafından karşılanacak.

 • Huawei’den dev gelir
  on Temmuz 14, 2020 at 10:46 am

  Huawei, 2020 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu dönemde yıllık yüzde 13,1 artışla 68 milyar dolar (454 milyar yuan) gelir elde etti. Şirketin net kar marjı oranı ise yüzde 9,2 olarak açıklandı.

 • Akıllı telefonlara sterilizasyon cihazı
  on Temmuz 14, 2020 at 9:54 am

  Akıllı telefon, kulaklık ve çeşitli aksesuarların sterilizasyon işlemini 5 dakikada yapan Celly ProSterilizer, Bilkom ile Türkiye’de satışa sunuldu. Ürün, sterilizasyonun yanısıra 10 dakikalık aromaterapi işleviyle mobil cihazlara parfüm kokusu da veriyor.

 • Suçluları artık bu teknoloji yakalayacak
  on Temmuz 14, 2020 at 9:26 am

  Son dönemin yükselen akımlarından modüler akıllı şehir çözümlerine odaklanan yerli teknoloji şirketi Ekin, akıllı şehirler için Spotter adını verdiği modüler şehir mobilyasını geliştirdi. Spotter, trafik yönetiminin yanına, yapay zekâ desteğiyle suçluların ve olası kazaların, park ve şerit ihlallerinin tespiti, hava durumu ve kalite ölçümü, aydınlatma yönetimi, Wi-Fi erişimi ve elektrikli şarj gibi özellikleri sunuyor. Yüz ve plaka tanıma özellikleri de olan Spotter, şerit ihlallerini ve kazaları, çalıntı ve aranan araçları tespit ederek, ilgili birimlere haber de verebiliyor.

 • Elektrikli Sonic modeli ile Türkiye’de
  on Temmuz 14, 2020 at 8:33 am

  Sonic elektrikli diş fırçası Philips Sonicare, Türkiye pazarına sunuldu. 5 farklı bakım modu olan diş fırçası, dakikada 62 bin fırça hareketi ile manuel fırçaların 1 ayda yaptığı işi, 2 dakikada yapıyor.

 • 39 saniyede bir saldırıyorlar!
  on Temmuz 14, 2020 at 7:51 am

  Her 39 saniyede bir hacker saldırısının gerçekleştiği dijital dünyada 2021 yılı sonuna kadar 6 trilyon doların üzerinde bir tutar, siber güvenlik için harcanacak. KOBİ’lerden en çok saldırı altında olan sektörlere, çalışan hatalarından IoT cihazlara kadar işte siber güvenlik alanında dikkat edilmesi gereken 10 temel gerçek…