Teknoloji

 • Instagram şifrelerini böyle çalıyorlar
  on Aralık 4, 2020 at 3:59 pm

  Siber dolandırıcılar, sahte telif hakkı uyarısı e-postalarıyla Instagram’daki yüksek takipçiye sahip kullanıcıları ve işletme profillerini hedefliyorlar. Uzmanlar ‘Telif hakkı ihlali nedeniyle hesabınız kapatılacak’ ya da ‘Hesabınıza tanımlanamayan bir cihazdan giriş yapıldı’ gibi kullanıcıları panikle harekete geçiren e-postalara her zaman temkinli yaklaşılmasını konusunda uyarıyor.

 • iPhone 12 serisi Türkiye’de satışta!
  on Aralık 4, 2020 at 1:19 pm

  Teknoloji devi Apple’ın 13 Ekim 2020 tarihinde tanıttığı yeni akıllı telefon serisi iPhone 12 serisi fiyatları merak ediliyor. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro 4 Aralık Cuma gününden itibaren Türkiye’de satışa çıkıyor. Peki, iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max fiyatı nedir?

 • Telefondan sonra ‘tartı’sı ile geliyor
  on Aralık 4, 2020 at 11:49 am

  Ağırlığın yanı 14 farklı vücut değerini ölçebilen Honor’ın akıllı tartısı Honor Scale 2, Türkiye’de satışa sunuldu. Bazal metabolizma hızı, vücuttaki su, protein, kemik mineral içeriği, gibi farklı değerleri görüntüleyebilen akıllı tartı, geçmiş ölçüm verilerine göre kullanıcıları tanıyarak, ölçümü doğru kullanıcıyla da eşleştiriyor.

 • Yüzde 100’e dayandı!
  on Aralık 4, 2020 at 11:06 am

  Koronavirüs salgını, EBA, Zoom, Teams, evden çalışma, dolar kuru… derken, bilgisayar fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 91’i de geçti. TÜİK verilerine göre geçen yılın kasım ayında 4 bin 247 TL seviyesinde olan ortalama bilgisayar fiyatı, bu yılın kasım ayında 8 bin 141 TL’ye ulaştı. İşte ay ay Türkiye’de bilgisayar fiyatlarında yaşanan artışlar… Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • ‘Dil bilgisi’ onları ele veriyor!
  on Aralık 4, 2020 at 10:36 am

  Pandemi ile birlikte artan siber saldırılarının en çok karşılaşılanı olan kimlik avı e-postalarını fark etmek için yazım hataları yerine dil bilgisi hatalarına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken İnfrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü Can Sobutay, “Çünkü dolandırıcılar, kimlik avı iletileri oluştururken genellikle bir yazım denetleyici veya çeviri makinesi kullanırlar. Bu da onlara doğru kelimeleri verir ancak cümleler uygun bağlamda, dizilimde olmayabilir” dedi.

 • Sosyal medyada temsilci açmazı
  on Aralık 4, 2020 at 8:00 am

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2 Kasım’a kadar Türkiye’de temsilci bulundurmayan Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Tiktok, Periscope gibi sosyal medya şirketlerine, 10’ar milyon TL ceza kesti. Şirketler, bugüne dek söz konuş cezayı ödemedi. 2 Kasım’da açıklanan 10’ar milyonluk ceza, elektronik tebligat hukukuna göre 5’inci gün tebliğ edilmiş sayılıyor. Bu nedenle Aralık ayının 8’inde süre doluyor. Bu tarihten sonra şirketlere, 30’ar milyon TL yeni ceza kesilecek. Peki, sosyal medya devleri neden temsilci atamıyor ya da atamaya yanaşmıyor? Sosyal medya şirketlerine yakın kaynaklar, temsilcinin “hak, yetki, sorumluluk ve cezası”na ilişkin hukuki bazı belirsizlikler olduğunu, şirketlerin bu nedenle temsilci atamayı düşünmediğini söyledi. Kaynaklar, bu şirketlerin “yabancı şirket” statüsünün bulunduğunu, bunun da dikkate alınması gerektiğini ifade ediyor.

 • ‘Siber saldırı sayısı 102 bini aştı’
  on Aralık 3, 2020 at 1:43 pm

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu yıl şu ana kadar gerçekleşen ve engellenen siber saldırı sayısının 102 bini aştığını bildirdi.

 • 8 Aralık’ta tebliğ edilecek
  on Aralık 3, 2020 at 12:18 pm

  YENİ internet yasasıyla birlikte Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilen sosyal medya ağlarına, yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için kesilen 10’ar milyonluk cezanın ardından, ikinci yaptırım aşamasına geçildi. Bugüne kadar yükümlülüklerini getirmeyen firmalara elektronik tebligat hükümleri gereği bu ayın 8’inden sonra ikinci aşama olan 30’ar milyonluk cezalar tebliğ edilecek. Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in haberi…

 • Türkiye’de ofis açıyor
  on Aralık 3, 2020 at 12:12 pm

  Netflix, İstanbul’da ofis açacağını duyurdu. Netflix’in Kurucusu ve eş CEO’su Reed Hastings “Türkiye’deki 3 milyonu aşkın üyemize ve tüm paydaşlarımıza destekleri için teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu

 • İlaç barkodunu sesli okuyacak
  on Aralık 3, 2020 at 11:14 am

  Türk Telekom, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ilaç prospektüslerine sesli ulaşmayı sağlayan bir ilke imza attı. Türk Telekom’un, RxMediaPharma iş birliği ile görme engellilere yönelik sunduğu ilaç barkodu okuma özelliği sayesinde, 6 binden fazla ilacın kullanma talimatına dair bilgiler dinlenebilecek.

 • Bulutta 300 milyon dolarlık satın alma
  on Aralık 3, 2020 at 10:30 am

  Dünya genelinde 190’dan fazla ülkede hizmet veren, küresel bulut tabanlı iletişim platformu Infobip, Amerikalı SMS toplayıcısı OpenMarket’i 300 milyon dolar karşılığında satın aldı.

 • Sosyal medya şirketlerine 2. ceza iddiası
  on Aralık 3, 2020 at 10:00 am

  Bloomberg’in haberine göre Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan 30’ar milyon TL’lik cezalar kesildiği iddia edildi. Sosyal medya şirketlerini temsil eden hukuk şirketinin Habertürk’e yaptığı açıklamada BTK’nın yasal süreyi bekleyeceği belirtilerek, “Ceza 1 Kasım’da kesilse, 6 Kasım’a kadar tebliğ süresi var. 1 aylık da süre tanıyor. 2 Kasım’da kesilse 7 Kasım’a kadar tebliği süresi var. Bu durumda 6 ya da 7 Aralık öncesinde yeni bir ceza kesilmesi beklenmiyor” denildi

 • Hiç de filmdeki gibi değilmiş…
  on Aralık 3, 2020 at 9:40 am

  Çalışanlarını yasadışı bir şekilde izlemek ve sorgulamakla suçlanan Google’a mahkeme yolu göründü. Google’dan kovulan 5 kişinin şikayetini dikkate alan ABD’de Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

 • Covid-19 yaradı! 1 milyarı kapsadı!
  on Aralık 2, 2020 at 12:02 pm

  Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan belirsizliklere rağmen, 2020 yılı 5G için atılım yılı oldu. 2020 yılının sonunda küresel 5G abone sayısının 220 milyona ulaşması, en az 1 milyar kişinin de 5G kapsama alanına girmesi bekleniyor. 2026 yılında ise abone sayısı 3.5 milyara ulaşacak olan 5G, veri trafiğinin yarısından fazlasını oluşturacak.

 • Apple açıkladı: İşte 2020’nin en iyileri
  on Aralık 2, 2020 at 11:42 am

  Apple’ın uygulama mağazası App Store’de yılın en iyileri belli oldu. İşte Apple’ın açıkladığı iPhone’undan, iPad’ine; Mac’inden, Apple Watch’u ve Apple TV’sine 2020’nin en iyi uygulama ve oyunları…

 • Bir ayda 60 milyon ürün sattı
  on Aralık 2, 2020 at 8:25 am

  E-ticaret sitesi Trendyol, Kasım’da düzenlediği “Süper İndirim Günleri” ve “Efsane Günler” kampanyalarında tedarikçileriyle birlikte toplam 60 milyon adet ürün satışı gerçekleşti. Kampanyanın son günü olan cuma akşamında sitedeki anlık müşteri sayısı 1.8 milyonu aştı.

 • Online şiddet de kadını vuruyor
  on Aralık 2, 2020 at 7:48 am

  İnternet ortamında ve özellikle sosyal medyada daha çok zaman geçirilmesi siber zorbalık riskini de artırıyor. Kadınların çevrimiçi şiddete maruz kalma olasılığı erkeklere göre 27 kat daha fazla. Gerçek hayatta olduğu gibi sanalda da şiddet yakınlardan geliyor. Her 10 kadından 7 ’si internet kullanırken kendisini güvende hissetmediğini belirtiyor. Haberturk.com Ekonomi Müdürü Naime Sert yazdı